Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları ( Otitis Eksterna)

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları ( Otitis Eksterna)

Otitis eksterna, dış kulak yolu derisinin iltihabıdır. Son derece ağrılı bir hastalıktır. Otitis eksternanın görülme sıklığı deniz ve havuz mevsimlerinde artış gösterir. Hastalığın en önemli sebeplerinden birisi kulağın koruyucu fonksiyonunun bozulmasıdır.

Dış kulak yolunda, normalde halk arasında kulak kiri adı verilen, dış kulak yolundaki bezelerden salgılanan sekresyonlar bulunmaktadır. Bu sekresyonlar kulağın mikrobik ajanlardan korunması için bariyer oluşturmaktadır. Bu bariyer sık sık duş alma, havuz ve denize girilmesi sonucunda özelliğini yitirir ve kulak mikrobik etkenlere duyarlı ve açık hale gelir. Diğer bir sebep ise kulağa direkt olarak mikrobik ajanların bulaştırılmasıdır. Kulağın sert cisimlerle kaşınması dış kulak cildinde küçük sıyrılmalara yol açmakta ve bu yolla mikrobik etkenler kulağın iltihaplanmasına yol açabilmektedir.

Kulağa mikrobik ajanların bulaştırılmasının bir diğer yolu ise kirli sulara uzun süre maruziyettir. Bu da sıklıkla yeteri kadar hijyenik olmayan havuz sularına maruziyetle olmaktadır. Samsunda da yaz mevsiminin gelmesi ile havuz ve denize olan ilgi nedeni ile dış kulak yolu enfeksiyonu sıklığı artmaktadır. Bu nedenle Samsun otitis eksterna sıklığı az değildir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

İlk olarak kulakta kaşıntı ile başlayan hastalık, hızla ilerleyerek, saatler içinde kulakta çok şiddetli ağrı, akıntı ve şişlikle kendini belli eder. Kulak deliğinin ön tarafındaki kıkırdak çıkıntıya (tragus) bastırmakla şiddetli ağrı oluşması tipiktir. Hastalar ağrılarından dolayı ağızlarını açmakta ve yiyecekleri çiğnemekte güçlük çekebilirler. Birçok hasta mevcut ağrılarının hayatlarında yaşadıkları en şiddetli ağrı olduğundan yakınırlar. Hastaların büyük bir kısmının kulağında iltihaplı bir akıntı görülür.

Söz konusu şikayetlerin görülmesi halinde hemen bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulması uygun olacaktır. Özellikle bağışıklığık sisteminde herhangi bir sebepten dolayı problem olan hastalar doktora başvurmak konusunda acele etmelidirler.

Hastalığın durumuna göre doktorunuz kulak damlaları, haplar ve bazen kremlerden oluşan tedavi planını hazırlayacaktır. Beraberinde kulak içinde biriken iltihabi akıntıları temizleyecektir. Hastaların iyileşme döneminde kulağına su kaçırmaması, havuz ve denizden uzak kalması önerilmektedir. Kulağın kulak pamukları, parmak vs. ile karıştırılmasından şiddetle kaçınılmalıdır. Kulağınızı ne sebeple olursa olsun kaşımayın. Eğer kulağınız kaşınırsa doktorunuza danışınız. Kulak kirini (mumunu) temizlemeye çalışmayın. Eğer, kirden dolayı işitmenizin etkilendiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışınız. Bütün bu önlemlere rağmen sık sık tekrarlayan kulak enfeksiyonunuz varsa altta yatan cilt hastalıklarını ekarte etmek üzere doktorunuza başvurun.

Saygılarımla

Linkler
http://diskulakyolu.blogspot.com.tr/
http://www.haberler.com/deniz-ve-havuzda-kulak-sagligina-dikkat-3686514-haberi/
http://www.dengegazetesi.com.tr/deniz-ve-havuzda-kulak-sagligina-dikkat-76900h.htm
http://www.on5yirmi5.com/haber/saglik/bilimsel-calismalar/93125/deniz-ve-havuzda-kulak-sagligina-dikkat.html
http://www.hthayat.com/saglik/haber/1015789-deniz-ve-havuzda-kulak-sagligina-dikkat