Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama ve Uyku Apnesi

HORLAMA: Horlama insanların uyku sırasında yutak ve boğaz bölgesindeki kasların gevşemesi sonucunda oluşan gürültülü ve rahatsız edici sestir. İnsanların sosyal hayatını son derece olumsuz etkiler.

Horlayan insanlar, evliliklerinde, ulaşım araçlarında (otobüs,uçak vs.), kamp vs. gibi birçok bireyin toplu olarak uyuması gereken ortamlarda uyumaktan çekinirler. Aynı zamanda uyurken çevrelerinde rahatsızlık hissi uyandırırlar. Yukarıda değinildiği üzere horlama sosyal bir problemdir. Eğer horlama esnasında nefes kesilmeleri olmuyorsa (uyku apnesi) hayatı tehdit eden bir problem değildir.

UYKU APNESİ: Uyku apnesi horlama esnasında hastaların nefeslerinin kesilerek, solunum duraklaması halidir.Son derece ciddi sonuçlar doğurabilecek bir sağlık problemidir.

Yapılan araştırmalarda uyku apnesi olan bireylerde kalp hastalıklarında, akciğer hastalıklarında artış saptanmıştır. Hatta gece uyurken ciddi olgularda ani ölüm dahi görülebilmektedir.

Hastalığın tanı ve tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Tanının ve sebebin tam olarak ortaya konulması esastır. Bu nedenle KBB uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, nörolog ve bazen psikyatristlerin de içinde bulunduğu multidisipliner yaklaşımla tedavi planlanır. Şüphelenilen olgularda polisomnografi (uyku testi) yapılmalıdır.

Tedavide basit horlama için hemen hemen tek seçenek cerrahi iken, uyku apnesi olgularında hastalığın şiddetine ve hastanın seçimine göre cerrahi tedavi, bazı burun ve ağız aparatları veya CPAP tedavisi (basınçlı hava maskesi) uygulanabilmektedir.

Cerrahi tedavi obstruksiyonu (tıkanmayı) ortadan kaldırmaya yönelik olarak planlanır. Tıkanan bölgeye yönelik olarak burun, boğaz veya dil köküne yönelik cerrahi planlanabilir.

Basınçlı maske tedavisinde ise hastalar uyurlarken oksijen maskesine benzer bir maske takarlar. Bu maske gece uyku boyunca hastaların nefes almaları için hastalara basınçlı hava üfler.