Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrasında Kulağıma Su Kaçarsa Ne Olur?

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrasında Kulağıma Su Kaçarsa Ne Olur?

Çocuğuma Kulak Tüpü takıldı. Denize veya havuza girebilir mi?

Sıklıkla efüzyon olmak üzere birçok farklı sebeple kulaklara ventilasyon tüpü (kulak tüpü) takılmaktadır. Kulağına tüp takılan veya takılması planlanan ailelerin sık sorularından birisi, çocuklarının kulağında tüp olduğu dönemde denize veya havuza girip giremeyecekleri ve banyo yaparken nasıl davranacaklarıdır?

Bu konuda birçok bilimsel çalışma mevcut.

Yine yakın zamanda Portekizde yapılan bir çalışmada toplam 244 kulak tüpü takılan çocuk incelenmiş olup, bunların 130’unda kulak suya maruz kaldığında korunmuş, 114’ünde ise kulaklar suya maruziyetten korunmamıştır.

Her iki grup arasında enfeksiyon ve akıntı sıklığı açısından herhangi bir fark saptanmamıştır.

Yani akademik bilgiler kulağa su kaçırmanın iltihap sıklığını değiştirmeyeceği bilgisini bize net olarak vermektedir.

Peki, Benim kişisel önerim nedir?

Ben kulak tüpü takılan çocukların; denizden, havuzdan mahrum bırakılmamasını öneriyorum. Fakat, deniz ve havuz mevsiminde, sağlıklı kulaklarda dahi dış kulak yolu enfeksiyon riskinin arttığı bilinen bir gerçektir. Dış kulak yolu enfeksiyonunun ventilasyon tüpü olan çocuklarda kolaylıkla orta kulağa yayılabilmektedir.

Dolayısı ile, ventilasyon tüpü uygulanan çocuklarda, banyo esnasında kulağı tıkamak adına özel bir çabaya gerek yoktur. Havuz ve denize girebilirler. Fakat özellikle havuzlarda, havuzun temiz olduğundan emin olmalarını, kirlilik şüphesi olan havuzlara girmemelerini tavsiye ederim. Son olarak suda yüzme dışında, dalmak, takla atmak vs. çok uygun olmayacaktır.
Yazın görülen bir diğer problem ise sağlıklı kulaklarda dahi görülebilen dış kulak yolu enfeksiyonudur. Konu ile ilgili detaylı bilgileri

https://www.drozgurkemal.com/makale-hastaliklar/dis-kulak-yolu-enfeksiyonlari-otitis-eksterna/

https://diskulakyolu.blogspot.com/2012/06/kulak-iltihabi.html
linklerinden bulabilirsiniz.

Herkese güzel bir yaz dilerim.
Doç.Dr.Özgür Kemal