Burun kemik ve kıkırdağım yamuk septum deviasyonu

Septoplasti olmam gerekiyor rinoplasti (estetik burun ameliyatı) ile aynı anda mı olmalıyım? Rinoplasti ameliyatını daha sonra olsam olmaz mı?

Bu soru ile çok karşılaşıyoruz. “Hastalar, şimdi nefes işini halletsek, sonra estetik olsak olmaz mı?” Diye soruyor. 
İdeali Septoplasti ve rinoplasti ameliyatlarını aynı anda olmaktır. 
Rinoplasti ameliyatı yapılırken septum dediğimiz bunun orta hattındaki kıkırdak ve kemik kısımlardaki eğrilikler düzeltilir, ayrıca burun orta hattından alınan kemik ve kıkırdak parçaları kullanılarak burun şekillendirilir ve burun daha güçlü hale getirilir. Gelelim aynı soruya, bazı hastalarımız ilk olarak septoplasti ameliyatı olmak, rinoplastiyi ise ikinci seansta olmak istiyorlar. Bize bunun olup olamayacağını soruyorlar.

Eğer ilk önce septoplasti ameliyatı olunursa, burun orta hattında mevcut olan kıkırdağın bir kısmı traşlanacaktır, bir kısmı alınacaktır. Dolayısıyla kıkırdak dokudan kayıp meydana gelecektir. Geri kalan kıkırdakların güçlerinde de bir azalma meydana gelebilir. Septoplasti
sonrasında rinoplasti olunacak olursa, kıkırdak doku zayıfladığından dolayı, buruna şekil vermek, yani rinoplasti yapmak için gereken kullanışlı kıkırdağa ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu durumda, kaburga kıkırdağı veya kulak kıkırdağından alınacak parçalar kullanılacaktır. Yani, vücutta ikinci bir kesi olacaktır.

Dolayısı ile önerim, eğer burnunuzun şeklini değiştirmek istiyorsanız,yani Rinoplasti ameliyatı olmak istiyorsanız septoplasti ameliyatı ile aynı anda olun. Eğer rinoplasti ameliyatını ileri tarihte olmak istiyorsanız, septum deviasyonu ameliyatını da erteleyin ve aynı anda olun. Böylelikle burun içinde mevcut kıkırdaklar, buruna şekil vermekte kullanılabilecek ve ikinci bir kesiye gerek kalmaksızın ameliyatınız tamamlanacaktır.

Dr. Özgür KEMAL

Prof. Dr. Özgür Kemal

Kulak Burun Booğaz Doktoru